Jdi na obsah Jdi na menu
 


George Harrison

 George Harold HarrisonMBE (25. února 1943 v Liverpoolu – 29. listopadu 2001 v Los Angeles) byl populární britský kytarista, zpěvák, skladatel a hudební i filmový producent, známý především jako člen kapely Beatles.

 

9490_eba4.jpeg

Biografie

 

George vyrůstal v harmonické rodině (matka Louisa Harrisonová, otec Harold Harrison) v britském Liverpoolu společně se třemi sourozenci (sestra Louise, bratři Harold ml. a Peter). Nejmladší člen skupiny Beatles chodil na stejnou základní školu jako John Lennon, ale neznali se. Na gymnáziu v Quarry Bank poznal Paula McCartneyho. V jeho třinácti letech mu rodiče koupili první kytaru, přes počáteční nezájem začal George pravidelně cvičit a dělat pokroky, poslouchal nahrávky a snažil se je napodobovat. Paul McCartney ho učil hrát první akordy. Po čase mu matka koupila pořádnou kytaru. Aby jí George splatil částku, již na koupi nástroje vydala, nastoupil jako poslíček u řezníka.

Po absolvování gymnázia v roce 1953 postoupil George na Liverpool Institute. Školu po čase opustil a stal se elektrikářským učněm v obchodním domě. V té době založil svou první hudební skupinu The Rebels (česky povstalci). Jeho velkým vzorem byl americký kytarista Buddy Holly.

Od roku 1958 začal George hrát na kytaru v kapele Quarrymen, kam ho přivedl McCartney. Na podzim roku 1958 se skupina přejmenovala na Johnny and the Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovala na The Beatles (slovní hříčka - beetle znamená broukbeat znamená tlouci, bít, tep…) a dostala angažmá v německém Hamburku. George v té době ještě nebyl plnoletý a neměl pracovní povolení a tak byl předčasně vyhoštěn zpět doAnglie. Nicméně po odchodu původního basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebral Paul McCartney a McCartneyovu sólovou kytaru mohl převzít George.

George Harrison byl výtečný kytarista, ale během působení ve skupině Beatles nedostal mnoho příležitostí k prosazení vlastních skladeb. Až do alba Revolver se jeho písně objevovaly na deskách Beatles výjimečně (vždy max. dvě).

V roce 1964 poznal George při natáčení filmu Perný den modelku Pattie Boydovou. Oddáni byli 21. ledna 1966.

 

pattiegeorge_2.png

 

V letech 1966 až 1969 se George potýkal s drogovou závislostí. Užíval LSDmarihuanu. V roce 1965 na albu Rubber Soul jsou zaznamenány první Georgeovy pokusy o hru na indický strunný nástroj sitár. V té době se setkal s indickým hudebním skladatelem a především vynikajícím sitáristou Ravi Šankarem, který se stal jeho přítelem a učitelem. George se začal zajímat o indickou kulturu imeditaci a v roce 1969 se stal význačným příznivcem hnutí Hare Krišna, odpoutal se tak od drog, ale zároveň to narušilo jeho soukromý život a manželka Pattie Boyd po osobních neshodách odchází k Eriku Claptonovi.

Ještě za působení v Beatles vydává Harrison dvě alba - Wonderwall Music (1968) a Electronic Sound (1969), která však kritiky nebyla příliš přijata. V prvním případě se jedná o hudbu k filmu, v druhém o experimentální syntezátorovou desku. V roce 1970 však vychází velmi úspěšné album All Things Must Pass se slavnou písní My Sweet Lord (opěvující Krišnu), kvůli které se Harrison dostal v roce 1976 k soudu a byl obviněn z plagiátorství (pro podobnost s písní He's So Fine z roku 1962 newyorské skupiny Chiffons).

1. srpna 1971 uspořádal George Harrison v newyorské Madison Square Garden dobročinný koncert pro válkou zmítaný Bangladéš(Concert for Bangladesh), na kterém vystoupilo mnoho slavných hudebníků, např.: Bob DylanEric ClaptonRingo StarrBilly Preston,Ravi Šankar a další. Z koncertu vzniklo úspěšné hudební album i celovečerní film.

Po dalším vynikajícím albu Living in the Material World zakládá George v roce 1974 vlastní gramofonovou firmu Dark Horse, stejnojmenné album však není úspěšné a jeho sólové turné po USA není kritikou dobře přijato. V roce 1974 žil George nějaký čas s modelkou Kathy Simmons, bývalou přítelkyní Roda Stewarta. Pak se zamiloval do Mexičanky Olivie Trinidad Ariasové, sekretářky firmy A&M, jež distribuovala desky jeho společnosti. Měsíc před svatbou, 1. srpna 1978, se jim narodil syn Dhani Harrison (nyní kytarista a zpěvák ve vlastní skupině Thenewno2).

V mezidobí vydával Harrison i nadále sólová alba (33 & 1/3 či George Harrison) - tu s větším, tu s menším úspěchem. Vždy se však jednalo o melodicky silné a textově zajímavé počiny, přestože se George držel svého stylu a odmítal jakkoli přijímat nastalé trendy v hudbě. Snad i proto poptávka po jeho tvorbě poněkud poklesla.

Po smrti Johna Lennona (8. prosince 1980) se uzavřel před okolním světem a věnoval se většinou jen filmové produkci v nově založené společnosti HandMade Films a své rodině. Dále však vydává sólová alba. V roce 1981 vyddává album Somewhere in England, na kterém je i písnička věnovaná Johnu Lennonovi. Jmenuje se All Those Years Ago a v části textu se zpívá "Mluvil jsi o lásce a oni s tebou jednali jak se psem ...". Dalším vydaným albem je v roce 1982 Gone Troppo. Je to příjemné album nijak se nevymykající Georgeově stylu - Harrison však tentokrát ignoroval jakékoli propagační aktivity a deska v hitparádách propadla.

 

tumblr_lk0q3jl5ll1qchvwto1_500.jpg

V roce 1987 mu pak vyšlo nové album Cloud Nine, které se dostalo do první desítky žebříčků hitparád a dosahuje kvalit nejlepších alb Beatles. Z alba vzešel i hitový singl Got My Mind Set on You. V roce 1988 se Harrison spojil s hudebníky Royem Orbisonem, Jeffem Lynneem, Bobem Dylanem a Tomem Pettym a natáčejí dvě alba pod společným názvem Traveling Wilburys.Až v roce 1985 se vrací na koncertní pódium (vzpomínkový pořad Carla Perkinse). Vystoupil i na charitativním koncertu ve Wembley.

 

29. listopadu 2001 George Harrison podlehl rakovině plic v Los Angeles v Kalifornii. Podle dostupných informací byl jeho popel nasypán doindické posvátné řeky Gangy. Krátce před smrtí vytvořil nové album, které pak dle jeho instrukcí dokončili Jeff Lynne, syn Dhani a bubeník Jim Keltner. Bylo vydáno pod názvem Brainwashed v roce 2002.

 

Pužívané nástroje

 

  • 1961: Gretsch 6128 Duo Jet - Model měl černou barvu. George ho koupil od námořníka v Hamburku a hrál na něj až do roku 1963. K tomuto modelu měl záložní Gretsch 6131 Fire Bird který měl jen jiné knoflíky a červenou barvu.
  • 1962: Gibson EJ-160 - Model měl černo-hnědo-žlutou barvu. Elektroakustická kytara, kterou George používal až do roku 1968.
  • 1963: Gretsch 6122 Country Gentleman - Měl 2 modely, první ořechový a druhý černý. Používal je do roku 1965. Rozdíly mezi nimi: Barva, jinak posazené knoflíky.
  • 1964: Gretsch 6119 Tennesee Ann- Model byl červený. Používal ho do roku 1966.
  • 1964: Rickenbacker 360/12 - Měl 2 modely oba byly červeno-žluté. Používal je do roku 1967. Jediný rozdíl byl v tvaru hran. První byl hranatý druhý zakulacený.
  • 1966: Epiphone E230 TDV Casino - Původně byl model černo-hnědo-žlutý, od roku 1968 přírodní.

george_harrison-2090.jpg

 

Diskografie (mimo Beatles)

 

Studiová alba

Kombinace

Se skupinou Traveling Wilburys